środa, 1 czerwca 2016

Blacha dziurkowana - o charakterystyce

blacha dziurkowana

Blacha perforowana (dziurkowana) to arkusz blachy, która posiada otwory tworzące regularny wzór perforacji. 

Charakteryzowany jest kształtem oraz wielkością oczek i ich wzajemnym ułożeniem względem siebie. Im większa jest średnica oczek i im mniejsza pomiędzy nimi odległość, tym większy jest prześwit blachy. Blachy perforowane określa się również mianem sit technicznym lub blaszanych.

Blacha dziurkowana może także posiadać otwory o zróżnicowanych kształtach. Najbardziej popularne są te okrągłe i kwadratowe. Mogą one mieć wymiary od 0,5 do nawet 25 mm i jeszcze więcej. W przypadku specyficznych potrzeb technologicznych istnieje także możliwość wykonania dziurek o średnicy zaledwie 0,35 mm.

Układ otworów to w zasadzie sposób ich ułożenia względem siebie. Nie zależy on od ich kształtu i może przyjmować różne formy. Najczęściej jednak można spotkać na rynku okrągłe otwory występujące w układzie mijanym bądź otwory kwadratowe w układzie prostym.

Każda blacha dziurkowana zostaje obramowana marginesem na swojej krawędzi. Zwykle jest to około 10-15 mm. W przypadku blach nierdzewnych jest to 30-40 mm.

Wytrzymałość blachy perforowanej nie zmniejsza się proporcjonalnie do ilości prześwitu. Perforacja "na zimno" powoduje nawet wzrost wytrzymałości blachy. Parametr ten zależy również od kierunku i rodzaju zastosowanej perforacji np. blacha z otworami okrągłymi w układzie mijanym ma większa wytrzymałość w kierunku pionowym niż poziomym. Natomiast blacha dziurkowana posiada mniejszą sztywność niż tradycyjna.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Copyright © 2016. Przemysł Metalowy Obróbka Metali - All Rights Reserved - Design by BTDesigner - Proudly powered by Blogger