środa, 31 sierpnia 2016

Dlaczego w budownictwie wykorzystujemy aluminium?

taśmy aluminiowe

Aluminium to bardzo ciekawy metal. Z jednej strony jest on bardzo lekki i aktywny chemicznie. Z drugiej strony, ma on ogromne zastosowanie w budownictwie. Dlaczego więc tak często wykorzystujemy go w tej branży gospodarki?

Przewodność elektryczna

Owszem, w tym punkcie wiele osób powie, że to czasy dawne i minione. Jednak jeszcze jakiś czas temu aluminium było wykorzystywane do... budowy instalacji elektrycznych. i choć metal ten doskonale przewodził prąd elektryczny, to jednak po pewnym czasie łamał się on i tracił swoje elektryczne właściwości. Ponadto aluminium znacznie gorzej znosiło duże obciążenia elektryczne, niż stosowana dziś miedź.

Lekkość


Aluminium jest materiałem o bardzo małej gęstości. To z kolei przedkłada się na niewielką masę. Dlatego też wykorzystywane w budownictwie profile aluminiowe, mają tak niewielką masę. Niesie to ze sobą mnóstwo zalet. Zastosowanie profili ze znacznie cięższych metali, mogłoby znacznie obciążyć konstrukcję budynku, doprowadzając do przeciążeń i pęknięć. Z kolei profile i pręty aluminiowe, nie obciążają tak bardzo konstrukcji nośnej.

Miękkie, czyli twarde


Ktoś mógłby powiedzieć, że aluminium jest metalem miękkim, przez co nie nadaje się do profili budowlanych. Jednak w praktyce, dodaje się do niego związki innych pierwiastków, tworząc w ten sposób stopy niezwykle wytrzymałe na przeciążenia. Przykładem takiego stopu jest duraluminium, które jest wykorzystywane w technologii lotniczej ale nie tylko.

Profile, pręty i taśmy aluminiowe, mają w budownictwie mnóstwo zastosowań. Pora je odkryć.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Copyright © 2016. Przemysł Metalowy Obróbka Metali - All Rights Reserved - Design by BTDesigner - Proudly powered by Blogger