niedziela, 13 marca 2016

Dokładność cięcia strumieniem wody

Cięcie wodą

Cięcie za pomocą wody, jest procesem bardzo dokładnym (choć w niektórych przypadkach może nie zastąpić np obróbki toczeniem). 

Cięcie wodą - dokładność procesu.

Ze względu na coraz bardziej zaawansowaną technologię, cięcie wodą charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością. Najnowsze urządzenia do cięcia wodnego potrafią przeciąć cięty materiał z dokładnością nawet do 0,1 mm. Jest to możliwe dzięki:


  • Wykorzystywaniu urządzeń sterowanych CNC (alfanumerycznie) w przypadku których można uzyskiwać dokładności nawet do setnych części milimetra (niestety, woda nie potrafi tak dokładnie ciąć).
  • Pracy w oparciu o bardzo wąski strumień wody, którym łatwiej wykonywać precyzyjne cięcia. 

Cięcie strumieniem wody - trudności w utrzymaniu odpowiedniej dokładności.

Głównym problemem, w przypadku utrzymania odpowiedniej dokładności jest zjawisko tak zwanego lejka, polegające na tym że woda na samym początku tnie np stal z bardzo dużą siłą. Im dalej, tym otwór ma mniejszą średnicę. Można to wyeliminować, poprzez odpowiednie dobranie ilości ścierniwa, którego nadmiar, może z kolei doprowadzić do zjawiska odwrotnego.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Copyright © 2016. Przemysł Metalowy Obróbka Metali - All Rights Reserved - Design by BTDesigner - Proudly powered by Blogger