wtorek, 8 maja 2018

Na czym polega proces gięcia blach?

gięcie blach

Nie każdy dokładnie wie, na czym polega gięcie blach oraz co jest efektem końcowym tego procesu, dlatego w poniższym tekście postaramy się nieco przybliżyć tą tematykę.

Czym jest gięcie blach?

Gięcie blach jest procesem obróbki materiału, który polega na zmianie krzywizny obrabianego przedmiotu. Warto również wspomnieć, że proces gięcia metali może przebiegać zarówno na gorąco, jak i na zimno. Biorąc pod uwagę stosowany do kształtowania elementów typ maszyn, można wyróżnić trzy rodzaje gięcia blach:

  • gięcie na prasach za pomocą tłoczników
  • gięcie za pomocą walców
  • gięcie blach za pomocą przeciągania

Gięcie blach zawsze obejmuje trzy podstawowe etapy:

  • gięcie sprężyste
  • gięcie plastyczne
  • dotłaczanie
Do procesu gięcia stosuje się zazwyczaj takie zabiegi jak: zawijanie, zwijanie, wyginanie, profilowanie, skręcanie oraz prostowanie. Odkształcenia obrabianego przedmiotu mogą zachodzić tylko do pewnej wartości naprężenia. Następuje zatem zmiana kształtu przekroju poprzecznego. Spowodowane jest to zwiększeniem wymiarów poprzecznych warstw ściskanych, a przez to zmniejszeniem wymiarów warstw rozciąganych. Wywołując dodatkowe naprężenia rozciągające, zapobiegamy powstaniu tego zjawiska.

Techniki wytwarzania

Poprzez techniki wytwarzania należy rozumieć wszystkie rodzaje obróbek, które stosuje się do kształtowania elementów maszyn, metody nadawania określonych właściwości użytkowych, pomiarów i kontroli jakości wyrobów. 

Do najważniejszych technik wytwarzania należy zaliczyć:

  • obróbkę erozyjną
  • obróbkę skrawaniem
  • odlewnictwo
  • obróbkę plastyczną
  • obróbkę cieplną
  • spawanie
  • zgrzewanie.
Należy pamiętać, że proces obróbki skrawaniem metali jest podstawową techniką wytwarzania części maszyn, urządzeń, przedmiotów użytkowych, który polega na nadawaniu przedmiotowi obrabianemu odpowiedniego kształtu, wymiarów oraz właściwości warstwy wierzchniej. Można wyróżnić różne rodzaje obróbki skrawaniem: obróbka ścierna, obróbka wiórowa, ubytkowa, obwiedniowa. Z kolei w obróbce skrawaniem metali stosuje się różne obrabiarki: tokarki, wiertarki, frezarki, strugarki, przeciągarki, szlifierki.

5 komentarze:

  1. Ostatnio będąc na targach przemysłowych widziałem maszyny cnc na sprzedaż, które też były gientarkami. Muszę przyznać że takie akrobacje jakie te maszyny robiły np z rurami to nie spodziewałem się, że technologia CNC będzie tak sprawnie się rozwijać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z blachami i w sumie z wieloma innymi materiałami można już zrobić wszystko. Frezarki, tokarki CNC to już takie maszyny, które potrafią cuda zdziałać, nawet w 3D

    OdpowiedzUsuń
  3. Rzeczywiście takie maszyny dają duże możliwości w różnych gałęziach przemysłu. W 3D szczególnie. Rozwija się ta technologia błyskawicznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy wpis. Technologia CNC pozwala na realizację wielu operacji, których efekt końcowy naprawdę robi wrażenie. Otrzymać możemy nawet bardzo skomplikowane detale, a produkcja jest wydajna i ekonomiczna. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawy wpis. Wszystkie informacje są bardzo pomocne

    OdpowiedzUsuń

 

Copyright © 2018. Przemysł Metalowy Obróbka Metali - All Rights Reserved - Design by BTDesigner - Proudly powered by Blogger