Cięcie metali we współczesnym świecie realizowane jest znacząco inaczej niż działo się to kilkanaście lat temu - zarówno w przemyśle, jak i w domu.
Tradycyjne, ręczne sposoby cięcia zostały zastąpione przez znacznie bardziej nowoczesne i wydajne cięcie laserem, nożycami gilotynowymi, wodą czy wykrawarką. Czym jednak różnią się te sposoby i który jest najlepszy?
Cięcie laserem, nożycami gilotynowymi, wodą, wykrawarką - którą metodę wybrać?
Tak naprawdę, nie można powiedzieć, że jedna z nich jest obiektywnie najlepsza, każda bowiem będzie się mniej lub bardziej nadawała do cięcia różnych metali, w różnych warunkach. Przykładowo:
- cięcie laserem - jako czynnik tnący wykorzystuje gorący promień lasera, na ogół w otoczeniu gazu technicznego o dużej czystości. Samo cięcie natomiast odbywa się z wykorzystaniem metody spalania, stapiania lub sublimacji. Dzięki temu możliwe jest nie tylko cięcie metali, ale też ich spawanie, znakowanie oraz precyzyjne drążenie otworów.
- cięcie nożycami gilotynowymi - to najbliższa tradycji i jedna z najtańszych metod cięcia metali. Sprawdzi się ona bardzo dobrze w cięciu blachy na mniejsze kawałki, szczególnie gdy krawędzie mają pozostać proste.
- cięcie wodą - dla osób niezorientowanych w tematyce cięcia brzmi to dość abstrakcyjnie - jak można coś przeciąć miękką, bezkształtną i delikatną wodą? Jednak cięcie stali strumieniem wody, czyli z wykorzystaniem technologii waterjet, może być niezmiernie efektywne. Dodatkowo możemy uzyskać bardzo równą i gładką krawędź tnącą, a specyfika metody umożliwia wycinanie tak specyficznych elementów jak sita.
- cięcie wykrawarką - jeśli chcemy wykrawać duża ilość powtarzalnych elementów, to użycie odpowiedniego wykrojnika i wykrawarki może nam znacząco ułatwić pracę. Metoda szczególnie dobrze się sprawdzi przy perforowaniu blach.
Co zatem wziąć pod uwagę, gdy chcemy zlecić cięcie?
Jeśli nie dysponujemy własnym parkiem maszynowym, to musimy skorzystać z pomocy firm trzecich. Obróbka metali to na ogół dość powtarzalny proces, zatem zanim złożymy zamówienie, poprośmy o pokazanie próbki prac wykonanych na urządzeniach danego usługodawcy. Jeśli ich jakość będzie wystarczająca - powierzmy mu też nasze elementy do wycięcia.